Windows DVD – USB’den Format Atma

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda gerçekten çok işe yarayan bir uygulama paylaşmak istedim. Çoğu zaman netbook lara yada dvd si olmayan bilgisayarlara format atmaya çalışırız ve baya bir zaman kaybederiz. Aşağıda görselli anlatımıyla paylaştığım uygulama vasıtası ile bu dertten kurtulduk diyebiliriz. Bu uygulamayla oluşturacağınız Windows 7, Windows XP, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10.. işletim sistemlerini içeren flash disk vasıtası ile format atmak artık daha basit olacak. Tek yapmanız gereken uygulamayla bir format diski oluşturmak ve bilgisayarınızın BIOS bölümünden başlangıç (boot) menüsünden usb driver seçeneğini seçmek ve daha sonra flash belleği takıp normal cd ile atıyormuş gibi format atmak. Programın görselli anlatımı ve indirme bağlantılarını aşağıda paylaştım. Programı indirmek için lütfen metnin devamını okuyunuz.(Dvdye kurulumda bu programda mevcuttur)

kurulumpng

ilk önce şu bağlantıdan programı indiriniz:

Windows USB/DVD Tool İndir (Usbden format atma programı)

7. RESİMDE Kİ SEÇENEĞE TIKLAYINCA USB YADA DVD YAZMAYA BAŞLIYACAKTIR.

YAZDIRMA İŞLEMİNİ BİTİRDİYSENİZ GEÇELİM FORMAT KISMINA USB YADA DVD TAKILI OLSUN SİSTEMİ YENİDEN BAŞLATIN BİOS AYARINIZ YA F2  F12 veya DEL TUŞU OLMASI GEREK BİLGİSAYAR AÇILIR AÇILMAZ BASICAKSINIZ BİOS GELMESİ İÇİN.

Karşınıza bu ekran gelecek buradan “First boot device” Seçeneğine girip ” USB-HDD ” seçip F10 basıp yes deyip çıkıyorsunuz. ( Dvd’ye kuracak olanlar “CD Rom” seçeneğini seçmeli)

Bu ayardan sonra bilgisayarımız Usb veya Dvd den boot oluyor format atmaya başlıyor. Hepsi bu kadar. Format adımlarını işletim sisteminize göre aşağıdaki videoları izleyerek tamamlayabilirsiniz.

Windows Xp Format Atma

WİNDOWS 7 FORMAT ATMA

Windows 8 Format Atma

Windows 10 Format Atma